Dyrektor artystyczny

mgr Michał Rajewski –  baryton i chórmistrz

Jest absolwentem Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Pelplinie.

Ukończył studia magisterskie z oceną bardzo dobrą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu -Wydział Pedagogiczno Artystyczny w Kaliszu na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej , specjaloność dyrygentura chóralna.

Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im.Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studiował na Wydziale Dyrygentury Chóralnej,Edukacji Muzycznej,Muzyki Kościelnej ,Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności wokalistyka chóralna.

Obecnie kończy studia II stopnia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie ,specjalność śpiew solowy – muzyka dawna w klasie prof.zw.dr hab. Jadwigi Rappé.

 

W Jako wokalista początkowo kształcił się w Akademii Muzycznej im.Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu  prof.Marka Moździerza.

Debiutował na pierwszym roku studiów podczas koncertu w kolegiacie pw.WNMP

w Koronowie ,gdzie wykonał partie solowe w Reqiem Gabriela Faure wraz z Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod dyrekcją prof.Janusza Staneckiego.

Artysta występował dwukrotnie podczas koncertów towarzyszących  XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Pelplinie.

Wystepował w ramach koncertów „Muzyka pół i sadów” we Wtelnie, LXIII Koncercie Pałacowym w Lubostroniu. Jako solista współpracuje z wieloma zespołami występując podczas koncertów wokalno-instrumentalnych na terenie całego kraju.

 

Michał Rajewski prowadził warsztaty z zakresu emisji głosu i wykonawstwa muzyki dawnej podczas II Festiwalu Muzyki Dawnej im.Piotra z Grudziądza.

Pracował nad techinką wokalną z wieloma chórami i zespołam m.in. z Kwidzyńskim Chórem Katedralnym, Chórem „Dominanta” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie , chórami parafialnymi diecezji toruńskiej ,pelplińskiej i łomżyńskiej.

 

W 2015 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Brązowym Krzyżem Zasługi – za działalność na rzecz kultury i popularyzacji muzyki chóralnej.

W 2015r. roku otrzymał Nagrodę od Wojewody Kujawsko- Pomorskiego Ewy Mes za propagowanie muzyki chóralnej w regionie.

Uzyskał tytuł „Osobowość Roku 2018” w dziedzinie kultury , plebiscyt zorganizowała m.in. Gazeta Pomorska.

W 2018 r. został uhonorowany Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Wraz z swoimi chórami i zespołami wokalnymi zdobył ponad 100 nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach chóralnych.

 

Jest dyrektorem artystycznym konkursów chóralnych :

-Ogólnopolski Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie

-Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni

-Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei

 

Do najważniejszych międzynarodowych osiągnięć wokalnych należy m.in. :

-GRAND PRIX VI International Vocal and Choral Festival –Competition w Kijowie

 

-II miejsce oraz Nagroda Specjalna  za najlepszą interpretację utworu Ave Maria Józefa Świdra na XVI International Music Competition SUC w Ruzomberok

 

– III miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im.prof. Haliny Słonickiej w Suwałkach w ramach VI Miedzynarodowego Festiwalu Ars Musica

 

-III miejsce i Nagroda Specjalna w II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym VIVA CALISIA w Kaliszu

 

-Finalista X International VOX ARTIS Vocal Competition w ramach XVII Sibiu Opera Festival (Rumunia)

 

Michał Rajewski w latach 2002-2005 był członkiem komisji artystycznej bydgoskiego oddziału Związku Chórów Kościelnych Caecilianum. Od 2015-2016r. był członkiem zarządu bydgoskiego oddziału PZCHiO.

 

Swoją wiedzę i umiejętności pogłębiał biorąc udział w Międzynarodowych Sympozjach Muzyki Chóralnej oraz Międzynarodowych Seminariach dla dyrygentów chóralnych. Odbywały się one między innymi w Rumii, Międzyzdrojach, Bydgoszczy, Legnicy, Warszawie a prowadzili je: prof. Fieder Bernius (Niemcy), Igor Cykliński (Ukraina), prof. Richard Zieliński (Tampa-USA), prof. Jerzy Kurcz (Kraków), prof. Elżbieta Wtorkowska (Bydgoszcz), prof. Andrzej Banasiewicz (Warszawa) i prof. Ryszard Handke (Szczecin).

Dwukrotnie brał udział w „ Seminarium dla Dyrygentów” organizowanego przez Akademię Chóralną.Michał Rajewski jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.